+380 95 145 12 02

Оптимізація витрат на персонал: Перевірені способи зниження витрат підприємства

Кожен власник бізнесу рано чи пізно стикається з тією ситуацією, коли необхідно оптимізувати витрати на персонал. Оскільки вони складають значну частину витрат підприємства, то їх правильний розподіл допоможе компанії значно підвищити прибуток і рентабельність. У цій статті ми наведемо кілька ефективних способів, які допоможуть вам оптимізувати кадрові витрати і правильно планувати чисельність кадрів і витрати на персонал.

Скорочення витрат на персонал – Навіщо і чому

Насамперед, коли мова йде про оптимізацію витрат, чомусь всі думають про скорочення працівників або ж про зниження заробітної плати. Але ці способи найчастіше бувають малоефективні, адже компанія, яка не цінує своїх співробітників, приречена на провал.

"Я плачу високі зарплати не тому, що у мене багато грошей. У мене багато грошей, тому що я плачу високі зарплати".

Цей вислів відомого німецького промисловця і засновника фірми Bosch, Роберта Боша, до сих пір залишається актуальним і в наші дні. Багато власників фірм і великих підприємств замість того, щоб заохочувати своїх співробітників, заганяють їх у жорсткі рамки, в результаті чого виходить зміна кадрів, постійні проблеми з наймом персоналу, і як результат – неможливість пробити фінансову стелю.

Економія на персоналі може досить дорого обійтися бізнесу, особливо де потрібні висококваліфіковані кадри, і ціна помилки співробітника досить велика.

Тому основним інструментом скорочення витрат має стати аж ніяк не зменшення фінансування зарплатного фонду і скорочення робочих місць, а оптимізація витрат на персонал і трудовий процес.

З чого можна почати оптимізацію і як знизити витрати на підприємстві

Крім того, ви можете проаналізувати всі додаткові витрати, які не заподіють дискомфорту і шкоди, і також їх скоротити. Сюди можуть входити:

Способи оптимізації витрат на персонал

1. Аутсорсинг

Щоб заощадити не тільки свій час, але і гроші, багато фірм передають частину своєї непрофільної діяльності іншій компанії, яка виступає експертом в цій галузі. Так, наприклад, ви можете доручити прибирання офісу клінінговій службі, а транспортування товару — логістичній компанії. Делегуючи частину своїх функцій професійному підряднику, підприємство-замовник позбавляє себе від багатьох витрат і проблем, в тому числі пов'язаних з пошуком працівників. Таким чином, послуги аутсорсингу дозволяють не тільки скоротити витрати на персонал, але також отримати більш кваліфіковані кадри. Більш докладно про аутсорсинг і його нюансах ви можете прочитати тут.

2. Аутстафінг

Послуга аутстафінгу — це виведення співробітників за штат компанії. За фактом, той же персонал продовжує на вас працювати, виконуючи ті ж функції, але з юридичного боку вони числяться співробітниками компанії-партнера, яка надає послуги аутстафінгу. Таким чином ви можете скоротити витрати на персонал, знизивши кадрове і податкове навантаження.

3. Віддалена робота

У наш час дистанційною роботою вже мало кого можна здивувати, і в більшості випадків люди тільки раді працювати на таких умовах. Але тут є обмеження по виду діяльності, так як на віддаленну працю можна відправити в основному ті штатні одиниці, у яких робота щільно пов'язана з цифровими технологіями і комп'ютерами. Дистанційна робота дає змогу скоротити витрати на офісне приміщення, меблі, каву та інші напої, комунальні послуги, і в деяких випадках навіть на соцвиплати (оплата лікарняного). До того ж це ще й відмінний спосіб не втрачати співробітників, поки вони знаходяться в декреті. Тому, якщо в рамках діяльності вашої компанії є можливість перевести співробітників на віддалену роботу, то сміливо робіть це.

4. Зміна графіка роботи

8-годинний графік вже давно став нормою для більшості населення, але, як показує практика, не завжди цей золотий стандарт ефективний. Залежно від специфіки діяльності, ви можете ввести різні графіки, які можуть застосовуватися окремо для кожного відділу. Якими вони можуть бути:

5. Поєднання посадових обов'язків

Щоб не дублювати деякі функції, а також не наймати додатковий персонал, ви можете розподілити деякі обов'язки між іншими співробітниками. Так, наприклад, дизайнер інтер'єру може не тільки виконувати функції створення дизайну, але і менеджерські, безпосередньо спілкуючись з клієнтом, без “зіпсованого телефону”. А співробітник, який у вас працює бухгалтером, також може виконувати і деякі юридичні обов'язки, якщо у нього є відповідна освіта і досвід. Тобто за доплату ви можете розподілити деякі функції між працівниками і значно заощадити, не привертаючи додаткові штатні одиниці.

6. Залучення студентів

В деяких випадках “виростити” фахівця під своїм крилом буде дешевше і простіше, ніж знайти потрібний кадр на ринку праці. Тому багато компаній запрошують студентів до співпраці і навчають їх уже безпосередньо“на полі бою”. Такі працівники на перших етапах можуть працювати на півставки, плюс до всього заробітна плата для них буде трохи нижче, в силу відсутності досвіду. Але через деякий час у вашої фірми буде вже кваліфікований співробітник.

7. Надання відпустки і відмова від відряджень

Навмисно відправляти працівників у відпустку вважається незаконною дією, однак якщо у вас відповідні стосунки з персоналом, то можна про це з ними домовитися, щоб зберегти робочі місця. Також ви можете на необхідний час скасувати всі відрядження як внутрішні, так і закордонні, зберігши при цьому чималу частку бюджету. 

8. Оплата навчання для підвищення кваліфікації

Невеликі фірми не завжди можуть дозволити собі оплачувати навчання для своїх співробітників. А в деяких випадках це може бути і зовсім недоцільно, особливо якщо у вас спостерігається плинність кадрів. Тому оплату навчання можна або прибрати зовсім, або ввести систему 50 на 50, так стимул навчатися буде вище.

Наші клієнти

Ціни

Як розрахувати Вартість наших послуг?

Кожен з наших Клієнтів має особливий бізнес під який ми проводимо персональний розрахунок

Я приймаю угоду про політику конфіденційності

go top button